Podnikat na Kanárských ostrovech? Žádný problém.
Jak se dva lidé z Česka, do té doby nepolíbeni farmařením, ocitnou na La Palmě, kde se rozhodnou pěstovat exotické ovoce? Jak ovlivnil covid a lockdown jejich začátky? Jak je mezi sebe přijala místní komunita a nebyla neznalost jazyku moc velkou bariérou? To všechno zjistíš v zajímavém rozhovoru se zakladatelkou Ostrova chutí Elisabeth Kapitánovou, který si můžeš níže přehrát.
O NÁS:
Jmenuji se Elisabeth a s manželem jsme zakladateli Ostrovachutí, unikátního projektu zaměřeného na pěstování a distribuci exotického ovoce především z Kanárských ostrovů. Naše ekologická farma se nachází na malebném ostrově La Palma v oblasti Montes de Luna, kde se snažíme vytvářet harmonii mezi přírodou a moderním zemědělstvím. Naším cílem je nabídnout zákazníkům ovoce nejvyšší kvality, které je pěstováno s láskou a respektem k životnímu prostředí.
První roky jsme na ostrově trávili jen pár měsíců v roce, abychom utekli šedi českého podzimu a zimy. Děti tady chodily do jesliček, aby přirozenou cestou odposlouchaly jazyk a my se pomalu učili s nimi. Postupně jsme se zde usadili nastálo. Hlavním impulzem k tomu byla pandemie Covidu. Rozhodli jsme se nevyužít možnosti letu zpět do Čech a celý čas jsme přečkali na La Palmě. Zažili jsme si úplný lockdown. Zákaz vycházení nám poskytl dost času na přemýšlení. Rozhodnutí bylo rychlé a rázné. Stěhujeme se na Kanáry nadobro!
V rozhodování hodně zafungoval náš soused Victor, který právě prodával několik pozemků. Plácli jsme si a farma Ostrovchuti byla na světě! Jako hlavní specializaci jsme si vybrali dračí ovoce. Pitaya nebo pitahaya je popínavý kaktus, který se perfektně hodí pro ekologické zemědělství. Minimum vody, hnojení kozím hnojem, kaktus navíc nezatěžuje své okolí a nehyzdí krajinu.
Dračí ovoce plodí velmi záhy po nasazení. Některé rostliny už po půl roce začaly kvést a poskytly první úrodu, vše vypadalo krásně a nadějně. Pak vybuchla sopka. Mnoho farem zmizelo a hodně úrody se poškodilo. Napadaný popel ucpal póry rostlinám a hlavně ananas, marakuja a protea nesly následky poměrně dlouhou dobu. Dnes už je však situace stabilní a popel nám všem pohnojil zahrady. Rostliny rostou jako splašené a přišla nová výzva: Jak budeme ovoce prodávat? Začali jsme více pátrat a jako nejlepší možnost se ukázalo spojení s asociací pěstitelů Pitapalma. Přišli jsme s myšlenkou exportu do Čech a zkusili vlastní cestou zaplnit trh. Specializujeme se hlavně na tropické plodiny. Kvalita a nikoliv kvantita, to je naše motto.
Své nadšení valíme jako lavinu, která nabaluje další farmáře na této straně a zákazníky na straně druhé. Svou sílu posíláme dál a měli byste vidět, jak nadšení jsou ostatní farmáři na ostrově. Je kouzelné sledovat jejich reakce a věřte, že do své práce dávají kus srdce. Pro nás to není jen ovoce, je to vášeň.
Projekt Fajn Startupy od Fajn rádia podporuje začínající firmy a inovativní podnikatele tím, že jim nabízí mediální prostor a pomáhá s budováním brandu. Startupy získají exkluzivní prostor v našem vysílání, účast v “Startup podcastu” a propagaci na našich sociálních sítích. Cílem je podpořit zajímavé nápady a pomoci jim růst!